close
تبلیغات در اینترنت
چرا مدام حس تنهايي داريم؟
loading...

axbz

مفیدستان: خبرگزاري آريا – در هشتم آوريل ۱۹۹۴ جسد کرت کويين با مغز متلاشي شده و يک شاتگان در کنارش در خانه اش يافت شد و در مدارک رسمي پليس، علت مرگ، خودکشي اعلام شد. اين اتفاق در حالي روي داد که کرت کويين، خواننده و عضو مشهور گروه «نيروانا»، از هميشه مشهورتر بود و بسياري حتي براي ديدن چند ثانيه اي او سر و دست مي شکستند. اين اتفاق چرا روي داد؟ کرت چرا خودش را از پاي درآورد؟ او در نامه اي که کنار جسدش يافتند، از دخالت رسانه ها در زندگي شخصي اش گلايه کرده و آشکارا احساس تنهايي کرده بود.…

چرا مدام حس تنهايي داريم؟

نویسنده وبلاگ بازدید : 32 شنبه 02 بهمن 1395 زمان : 9:40 نظرات ()مفیدستان:

چرا مدام حس تنهايي داريم؟


خبرگزاري آريا –
در هشتم آوريل ۱۹۹۴ جسد کرت کويين با مغز متلاشي شده و يک شاتگان در کنارش در خانه اش يافت شد و در مدارک رسمي پليس، علت مرگ، خودکشي اعلام شد. اين اتفاق در حالي روي داد که کرت کويين، خواننده و عضو مشهور گروه «نيروانا»، از هميشه مشهورتر بود و بسياري حتي براي ديدن چند ثانيه اي او سر و دست مي شکستند.

اين اتفاق چرا روي داد؟ کرت چرا خودش را از پاي درآورد؟ او در نامه اي که کنار جسدش يافتند، از دخالت رسانه ها در زندگي شخصي اش گلايه کرده و آشکارا احساس تنهايي کرده بود. چرا شخصيتي مثل کرت کويين، با اين همه طرفدار و زندگي پرتلاطم بايد احساس تنهايي کند؟ آيا تنهايي او با تنهايي هايي از جنس گابريل گارسيا مارکز يکي است، نويسنده اي که همه او را با رمان «صد سال تنهايي» مي شناسند؟ آيا تنهايي او با تنهايي کساني که هيچ کس را براي معاشرت ندارند، يکي است؟

آيا مي توان ميان تنهايي او و تنهايي جوانکي که شکست عشقي مي خورد، ارتباطي برقرار کرد؟ انسان دقيقا چه روزهايي حس تنهايي دارد؟ آيا تنهايي تمام شدني است؟ اگر دقيقا مي خواهيد جواب اين پرسش ها را بخوانيد و کل ماجرا را در سه سوت بفهميد، پيشنهاد مي کنم ادامه اين متن را نخوانيد. شايد در ادامه ما باز هم سوال هاي بيشتري مطرح کنيم. انتخاب با خودتان.

يکي از مهمترين نکاتي که از همين الان و پيش از پرداختن به موضوع هاي ديگر بايد به آن بپردازيم، تفاوت هايي است که ميان تنهايي و بي کسي وجود دارد. اين دو هر چند مي توانند گاهي به طور همزمان اتفاق بيفتند اما هميشه يکي نيستند. مثلا ممکن است شما برادر، خواهر، همسر، پدر، مادر، دوست و کلا کسي را در اطرافتان نداشته باشيد و با اين همه احساس نياز به کسي را هم نداشته باشيد.

احتمال ماجراي برعکس هم وجود دارد. يعني ممکن است فردي مثل کرت کويين، همه جهان را در کنارش داشته باشد و با اين همه احساس تنهايي کند. حالا ببينيم فردي مثل هانا آرنت اين موضوع را چطور ارزيابي مي کند.

او معتقد است که تنهايي يکي از ويژگي هاي آدمي است و هر چند سقراط براي اولين بار اين مفهوم را کشف کرده، اما هميشه با آدم بوده است. آرنت در توضيح بيشتر مي نويسد که تفکر گفتگوي خاموش آدمي با خويشتن است. يعني زماني که انسان فکر مي کند، از يک فرد تبديل به دو فرد مي شود، دو نفري که با هم در حال گفتگو هستند: «انساني که مي تواند خود را مخاطب قرار دهد و در عين حال همراه و مصاحب خود باشد؛ در مقابل، انسان بي کس انساني است که نمي تواند خود را به اين دو – تن – در يک – تن منقسم کند. انساني که به تعبير ياسپرس در غياب خويشتن (و به عبارتي يکه و بدون همراه و مصاحب) به سر مي برد.»

از نظر آرنت «کشف بزرگ سقراط اين بود که ما مي توانيم علاوه بر ديگران با خودمان هم معاشرت کنيم؛ معاشرتي که در روند واقعي تفکر حاصل مي شود و امکاني هميشه حاضر براي هر کسي است. هر کسي که دقت مي کند کاري انجام ندهد که باعث شود دوستي و هماهنگ زيستن اين دو تن در يک تن با يکديگر محال شود.»

از همين ديدگاه، انسان بي کس، برخلاف انسان تنها، انساني است که تلاش مي کند هيچ گاه آن گفتگوي خاموش را که در تنهايي روي مي دهد و ما آن را تفکر مي ناميم، آغاز نکند. او در هراس از خود و مواجهه با نيمه پرسشگرش، دنبال کسي است که با او حرف بزند و به احتمال بسيار، چنين کسي را هم نمي يابد.

تنهايي با بي کسي متفاوت است. شايد بتوان بي کسي را تنهايي فيزيکي دانست، که نازل ترين احساس تنهايي است و رنج ناشي از آن نيز بستگي تام به بدني دارد که اين تنهايي را با خود حمل مي کند. وقتي نتوانيم با افرادي ديگر باشيم يا ارتباط برقرار کنيم، اين تنهايي که محصور بودني طبيعي و فيزيکي نيز در ذات خود دارد، رخ مي نماياند. انساني که دچار اينگونه تنهايي شده از منظر روانشناسي و جامعه شناسي به فردي منزوي تبديل مي شود که توانايي برقراري ارتباط با ديگران را از دست داده و دچار نوعي انزواجويي شده است. تنهايي در اين نوع خود قابل درمان است. اما آن تنهايي ديگر؟ تنهايي از نوع گفتگوي پرمجادله ميان دو نيمه انساني؟ يا قطع ارتباط آن؟ آيا تنهايي را مي توان درمان کرد؟ چرا بسياري احساس تنهايي مي کنند؟ آيا تنها بودن بد است؟ آيا تنها بودن با افسرده بودن، يکي است؟

تنهايي در دنياي ما
روزگار ما، بسياري از افراد را در خانه هايشان حبس کرده تا به جاي ديدن واقعي آدم ها، از ميان دالان هاي دنياي مجازي براي همديگر شکلک بفرستند و خوش باشند. ما در فضاي مجازي بسيار «قربون صدقه» هم مي رويم و جملات محبت آميز مي گوييم اما آيا اين کمي از حس محبت خواهي انساني را جبران مي کند؟ آمار کساني که در همين فضاي مجازي احساس تنهايي مي کنند، نشان مي دهد که جواب اين سوال منفي است.

دنياي ما به دو شيوه انسان ها را تنها و افسرده کرده است. در اينجا حتي شايد بتوانيد تنها و بي کس را يکي تصور کنيد. در برخورد اول، توان فکر کردن را از ما مي گيرد و اجازه نمي دهد به گفتگوي دروني با خودمان بپردازيم، از خودمان انتقاد کنيم، گاهي به تشويق خودمان بپردازيم و خلاصه اينکه انسان هاي مستقلي باشيم.

از طرف ديگر، ارتباط هاي ما را محدود کرده است. شما به سادگي مي توانيد به اين نتيجه برسيد که آدم هاي نسل هاي قبل، دوستان کمتري داشتند و همين دوستان کم را به خود بسيار نزديک مي ديدند. ما برعکس، دوستان زيادي داريم که تقريبا با هيچ کدامشان احساس نزديکي نمي کنيم.

با اين توضيح و تفسير آيا مي توان تنهايي را معنا کرد؟ آيا مي توان گفت که آدم ها در مواقعي که درک نمي شوند، تنهايند؛ زماني که با هم صحبت خود در يک راستا نيستند، تنهايند؛ زماني که از حال و آينده نگرانند، تنهايند؟ آيا مي توان پذيرفت انسان ها زماني که به آينده اميدي ندارند، تنهايند؛ زماني که از گذشته نالانند، تنهايند؟ يا هنگامي که تاييد نمي شوند، تحسين نمي شوند، پذيرفته نمي شوند، با هم همخوان نمي شوند، تنهايند؟

شايد اگر از اين زاويه نگاه کنيم، بيشتر بتوانيم فردي مثل کرت کويين را درک کنيم. او با اينکه در محاصره هوادارانش بود اما هرگز نمي توانست آن چيزي باشد که خود مي خواست. او بايد آن چيزي مي شد که ديگران از او انتظار داشتند. او نياز به محبتي از جنس خودش داشت و نه طرفداري از جنس افراد بي شمار. شايد اينها دلايل مناسب يا دقيقي نباشد اما دست کم مي تواند به ما نشان دهد که انسان هر چه جلوتر مي رود، تنهايي پيچيده تري خواهد داشت.

چرا بعضي ها منزوي مي شوند؟
مي گويند افراد به سه دليل منزوي مي شوند. دليل اول آن است که آنها احساس مي کنند که هم صحبتي نمي توانند داشته باشند يا گفتگوي با خويشتن را از گفتگوي با افراد ديگر، بيشتر دوست مي دارند. به قول حافظ «دلا خو کن به تنهايي، که از تن ها بلا خيزد/ سعادت آن کسي دارد که از تن ها بپرهيزد».

اما کساني ديگر هم هستند که به دليل انزوايي که جامعه بر آنها تحميل مي کند، به کنجي مي خزند و تنهايي خودخواسته اي ندارند. اين دسته، نه تنها از بيرون احساس تنهايي مي کنند، که از درون هم خالي اند. در نتيجه تنهايي دردآوري دارند. دسته سوم، افرادي هستند که تنهايي منفعل دارند.

تنهايي اين دسته از افراد به اين دليل نيست که بخواهند تنها باشند. حتي در بسياري از موارد، جامعه هم فرد را نفي نمي کند. در اين شرايط سوم، فرد به انزوا پناه مي برد چون مي خواهد از اين مسير، توجه ديگران را به خود بيشتر جلب کند. اين امکان وجود دارد که افرادي که از جامعه دور مي شوند، مي توانند بار ديگر توسط جامعه ديده شوند.

نيچه، سقراط و تنهايي
درست است که مطابق گفته هانا آرنت، سقراط مفهوم تنهايي را کشف کرد و نشان داد که انسان مي تواند با خود به گفتگو بپردازد و تنها باشد اما افرادي همچون نيچه اين فلسفه را بسط دادند و نشان دادند اين تنهايي مي تواند تا اندازه اي پيچيده باشد.

نيچه نظراتش را بر مبناي نظرات ارسطو بنا نهاده است. ارسطو مي گويد که «براي تنها زيستن يا حيوان بايد بود يا خدا». نيچه مي گويد که براي تنها بودن، «فيلسوف» هم مي توان بود و اين همان نکته اي است که بعدها هانا آرنت از آن بهره مي گيرد و آن چيزهايي را مي گويد که در ابتداي همين متن آمده است.

از اين ديدگاه، نيچه بزرگترين منتقد دنياي مدرن است، دنيايي که مي خواهد همه آدم ها را شبيه به هم کند و تفاوت ها را از بين ببرد. او معتقد است که هر کس از گفتگوي دروني خود با خودش کل مي گيرد و هويت مي يابد. به باور نيچه، هر انساني از آن روي که تا حدودي فيلسوف است، پتکي به دست دارد براي شکستن بت شهروندي، براي حمله به قاعده اي که مي گويد «بت هاي دروغي را بشکن» و دنياي خود را بساز و اين همان چيزي است که گابريل گارسيا مارکز هم آن را کشف مي کند و مي نويسد.

مارکز به خوبي نشان مي دهد که جهان ذهني ما، جهاني که مي تواند ما را از پوچي جهان بيرون دور کند، همان اسطوره ذهني ماست. همان تنهايي ماست و اين تنهايي، افسردگي نيست. اين تنهايي، سايه ناروني است که تا ابديت جاري است.

مارکز و بسياري کشف کرده اند که انسان تنهاست و بخشي از اين تنهايي را به اين دليل به همراه دارد که انديشه کردن را از ياد برده است. مارکز و بسياري ديگر از فلاسفه به درستي مي گويند و مي دانند که همه تنهايند. با اين تفاوت که برخي چشم بر اين تنهايي مي بندند و خود را به حماقت مي زنند و برخي ديگر کشفش مي کنند و مي کوشند آن را تحليل کنند. با اين همه چرا اين تنهايي وجود دارد؟ چرا انسان نمي تواند از تنهايي فرار کند؟ اصلا تنهايي يعني چه؟

جملات قصار در مورد تنهايي
* در آن زمان که به شدت احساس تنهايي مي کني، مطمئن باش که يکي براي ديدنت لحظه شماري مي کند. (ويليام شکسپير)
* آنچه را آفريده ام، فقط ثمره تنهايي است. (فرانتس کافکا)
* اگر زيبايي را آواز سردهي، حتي در تنهايي بيابان، گوش شنوا خواهي يافت. (جبران خليل جبران)
* مهم نيست که چقدر منزوي هستيد و چه ميزان احساس تنهايي مي کنيد. اگر کار خود را به راستي و خودآگاهانه انجام دهيد، ياران ناشناخته مي آيند و شما را فرا مي خوانند. (ميگوئل سروانتس سآودِرا)
* معشوق در چشم عاشق، هميشه تک و تنهاست. (والتر بنيامين)
* هيچ ديواري آنقدر بلند نيست که ما را از تنهايي و نوميدي انساني ديگر جدا نگه دارد. (لئوبوسکاليا)
* در تنهايي، صداها طنين ديگري دارند. (نيچه)
* در تمام دوران طولاني تاريخ بشر چيزي وحشتناکتر از احساس تنهايي وجود نداشته است. (نيچه)
* تنهايي رفتار مرا رقم مي زند نه انسان ها. (فرناندو پسوا)
* هر کس در دنيا بايد يکي را داشته باشد که حرف هاي خود را به او بزند؛ آزادانه و بدون رودربايستي و خجالت. به راستي انسان از تنهايي دق مي کند. (ارنست همينگوي)
* تنهايي، همان بيماري روح بشر است. (هرگسلي)
* آنکه شيريني تنهايي و آرامش را چشيد، از ترس و گناه رهايي يافته است. (بودا)
* هيچ چيز جز در تنهايي انجام پذير نيست. در اين دوران، تنها بودن و در تنهايي زيستن کار دشواري است. (پابلو پيکاسو)
منبع:مجله چلچراغ

لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

چرا من نباید خوشگل باشم و دیگری زشت؟ شهر سوالسلام بر شما من هم تجاربم رو در این زمینه بگم من خودم به شخصه انسانهای زشت و زیبای نظرات مقاله پيامدهاي خود ارضايي و با توجه به زياد بودن نظرات مقاله پيامدهاي خود ارضايي و مبارزه با آن، تمام نظرات اين تـکــسـتـــــــــــــزکروس شده سرد و تاریک ، دیگه حس بین من و تو داره میگذره شب و صبح ، هر روز بدتر از دانلود رمان رمان رمان رمان رمان ثمره انتظارسلام به ♥ رمان رمان رمان ♥ خوش اومدین منتظره نظرای خوبتون هستیم برای پیدا کردن خشك‌سالي و دروغ نمایش‌نامه محمد یعقوبیخشك‌سالي و دروغ محمد يعقوبي آدم‌هاي بازي اميد، وكيل آلا، همسر اميد، وكيلمنظور شما از ترک چیست؟ وب سایت خبری تحلیلی …توضیح یکی از ویژگیهای آینانیوز که با لطف مخاطبین فهیم و صاحب ذوق آن تا به امروز سبب چگونه با دیگران رابطه خوبی داشته باشیم؟ شهر …متاسفانه با بهترین دوستانم نمی‌توانم به خوبی ارتباط برقرار کنم گاهی درباره من چگونه با تجاوز جنسي مقابله کنیممادر با ما چه رفتاري دارد و ما با اون چه رفتاري داريم حتما بخونيد مرداني كه به زندگي خود خيانت مي‌كنندچرا فکر میکنید اگر مردی با زنی دیگر ارتباط بر قرار کرد نامش خیانت است ؟ آیا مرد نمی رمان خیانت به عشق غم انگیز گریه دار هیجانیشب بخير گفتيم و هر دو با هم رفتيم طبقه بالا پرسيدم سينا چايي ميخوري درست كنم چرا من نباید خوشگل باشم و دیگری زشت؟ شهر سوال سلام بر شما من هم تجاربم رو در این زمینه بگم من خودم به شخصه انسانهای زشت و زیبای زیادی در تـکــسـتـــــــــــــز کروس شده سرد و تاریک ، دیگه حس بین من و تو داره میگذره شب و صبح ، هر روز بدتر از روز دانلود رمان رمان رمان رمان رمان ثمره انتظار سلام به ♥ رمان رمان رمان ♥ خوش اومدین منتظره نظرای خوبتون هستیم برای پیدا کردن رمان چگونه با دیگران رابطه خوبی داشته باشیم؟ شهر سوال متاسفانه با بهترین دوستانم نمی‌توانم به خوبی ارتباط برقرار کنم گاهی درباره من چیزهایی فکر چگونه با تجاوز جنسي مقابله کنیم مادر با ما چه رفتاري دارد و ما با اون چه رفتاري داريم حتما بخونيد مرداني كه به زندگي خود خيانت مي‌كنند چرا فکر میکنید اگر مردی با زنی دیگر ارتباط بر قرار کرد نامش خیانت است ؟ آیا مرد نمی تواند در کوچه سار های کاهگلی آبادی من در کوچه سار های کاهگلی آبادی من بیاد همه هم ولایتی ها ، هر کجا که باشند، یاد و نام پاکشان را خشك‌سالي و دروغ نمایش‌نامه محمد یعقوبی خشك‌سالي و دروغ محمد يعقوبي آدم‌هاي بازي اميد، وكيل آلا، همسر اميد، وكيل تولدی دوباره جلسه قانون بخشایش تولدی دوباره جلسه قانون بخشایش سلام به همه ي دوستهاي خوبم واما درس امروزاين درس آهنگ حس تنهايي ابي ابي حس تنهايي دانلود آلبوم حس تنهايي حس تنهايي دانلوداهنگ حس تنهايي ابي متن آهنگ حس تنهايي ابي آلبوم حس تنهايي ابي

مطلب چرا مدام حس تنهايي داريم؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چرا مدام حس تنهايي داريم؟
http://mofidestan.ir/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%85%d8%af%d8%a7%d9%85-%d8%ad%d8%b3-%d8%aa%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%8a%d9%8a-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%8a%d9%85%d8%9f/
برچسب ها مدام تنهايي , داريم؟ ,
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 160
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 5
 • آی پی دیروز : 5
 • بازدید امروز : 11
 • باردید دیروز : 7
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 64
 • بازدید ماه : 219
 • بازدید سال : 219
 • بازدید کلی : 14,829